بهبودهای امنیتی که ویندوز ۸.۱ به کامپیوترها خواهد آورد


بهبودهای امنیتی که ویندوز ۸.۱ به کامپیوترها خواهد آورد


با معرفی ویندوز ۸.۱ آنجه بیشتر مورد توجه قرار گرفت تغییرات ظاهری بود ولی در زیر پوسته رویی٬ تغییرات زیادی هم در زمینه امنیت مرور وب٬ به اشتراک گذاری داده ها٬ و دستگاه های مورد استفاده صورت گرفته است.

IE 11 و امنیت بهتر


ویندوز ۸.۱ با نسخه یازدهم اینترنت اکسپلورر عرضه می شود که بارزترین پیشرفتش پشتیبانی از چند پنجره است. امنیت بهتر مرورگر باعث لذت بیشتر از این تجربه خواهد بود. ویژگی EPM (مخفف Enhanced Protected Mode) که در EI 10 اضافه شد حالا در ویندوز ۸.۱ به صورت پیش فرض فعال خواهد بود. وقتی EPM فعال باشد یک قابلیت شبیه Sandbox به نام AppContainer فعال می شود که تب های مرورگر را از دسترسی به داده ها و فایل های حساسی سیستمی باز می دارد. EPM تب ها را با رمزنگاری ۶۴ بیتی محدود نگه می دارد.


IE 11 همچنین به آنتی ویروس ها دسترسی بیشتری به مرورگر می دهد. یعنی افزونه ها اسکن می شوند تا چیز مخربی وارد کامپیوتر شما نشود. ادوبی فلش نیز به طور پیش فرض توسط این مرورگر پشتیبانی می شود و به روز رسانی های آن مستقیما توسط بخش آپدیت های اتوماتیک ویندوز ارائه می شود.


ویندوز دیفندر و اضافه شدن پشتیبانی شبکه


آنتی ویروس بومی ویندوز زین پس رفتارهای تحت شبکه را به طور خودکار اسکن می کند. در نتیجه انواع بد افزار که با روش های سنتی قابل تشخیص نیستند٬ کمتر مشکل ساز خواهند شد. البته که ویژگی های محافظتی دیفندر نیز همچنان در دسترس هستند.


رمزنگاری برای همه نسخه های ویندوز


دستگاه هایی که با ویندوز ۸.۱ به فروش می رسند یا کامپیوترهایی که این نسخه از ویندوز به صورت clean install روی آنها نصب می شود٬ به صورت پیش فرض از رمزنگاری دستگاه ها (Device Encryption) برخوردار خواهند بود. البته این بیشتر به درد دستگاه های ویندوز آرتی می خورد که قبلا از آن بی نصیب بودند و حالا نسخه ساده ای از رمزنگاری BitLocker را دریافت خواهند کرد. البته که ویندوز ۸.۱ پرو و انترپرایز نیز نسخه کامل آن را خواهند داشت.


امکان تشخیص هویت از روی اثر انگشت


بله پشتیبانی از تشخیص هویت بیومتریک هم به ویندوز ۸.۱ آمده٬ از جمله پشتیبانی بومی برای لپ تاپ ها و سایر دستگاه های برخوردار از سنسور اثر انگشت. بنابراین با یک لمس ساده می توانید از شر تایپ کردن رمز راحت شوید. علاوه بر امکان استفاده از آن برای ورود به ویندوز٬ تغییر ویژگی های حساب کاربری٬ دسترسی به ویندوز استور٬ و برخی دیگر از بخش های ویندوز با اثر انگشت میسر است. احتمالا تولیدکنندگان برنامه های مختلف نیز می توانند از آن بهره بگیرند.


دسترسی معین برای استفاده از یک برنامه خاص


دسترسی معین یا (Assigned Access) ویژگی جدیدی است که نسخه های پرو٬ انترپرایز و آرتی از آن برخوردار خواهند بود. با استفاده از آن می توانید کامپیوتر را طوری قفل کنید که سایر افراد فقط به برنامه های مشخصی دسترسی داشته باشند. بنابراین ضمن حفظ حریم خصوصی شما٬ امکان دسترسی سایرین به برنامه ای خاص هم میسر است. این به خصوص در محیط های آموزشی مفید است یا برای والدینی که تبلت شان را به بچه های خود قرض می دهند.


کنترل داده ی جز به جز برای محافظت از داده های مشخص


در ویندوز ۸.۱ مایکروسافت قابلیت های کنترل داده به طور جزئی را بهبود داده. به این صورت شرکت ها می توانند داده های مشخصی را که باید روی دستگاه های کارمندان شان به صورت امن نگه داری شود٬ مشخص کنند و داده های مورد نظر در صورت گم شدن دستگاه یا ترک شرکت توسط کارمند٬ به طور خودکار پاک می شوند.


افزایش پشتیبانی از شبکه خصوصی مجازی


بسیاری از افراد از شبکه خصوصی مجازی استفاده می کنند تا به طور امن به شبکه ها یا اینترنت متصل شوند. مایکروسافت می گوید پشتیبانی از آن در ویندوز ۸.۱ گسترده تر شده ولی جزئیات هنوز اعلام نشده. همچنین احتمالا برنامه های توسعه دهندگان نیز قادر به استفاده از شبکه مجازی خواهند بود و دیگر نیازی به فعال سازی دستی نیست.


بهبودهای امنیتی که ویندوز ۸.۱ به کامپیوترها خواهد آورد
بهبودهای امنیتی که ویندوز ۸.۱ به کامپیوترها خواهد آورد بهبودهای امنیتی که ویندوز ۸.۱ به کامپیوترها خواهد آورد بهبودهای امنیتی که ویندوز ۸.۱ به کامپیوترها خواهد آورد بهبودهای امنیتی که ویندوز ۸.۱ به کامپیوترها خواهد آوردادامه مطلب


Similar Threads: