افشاگر بزرگ آژانس امنیت ملی آمریکا: ادوارد سنودن


افشاگر بزرگ آژانس امنیت ملی آمریکا: ادوارد سنودن


روزنامه گاردین دقایقی پیش هویت فردی را فاش کرد که سبب بزرگترین لو رفتن اطلاعاتی در تاریخ آژانس امنیت ملی آمریکا شده است.

فردی که نامش در تاریخ باقی خواهد ماند و به عنوان یکی از جاسوسانی تلقی خواهد شد که خودش را فدای آزادی حریم خصوصی انسان ها کرده است.
وقتش رسیده تا با Edward Snowden آشنا شوید. جوان ۲۹ ساله ای که پشت تمام این اطلاعات لو رفته در مورد پروژه پریسم و خبرچین بیکران قرار گرفته است. روزنامه گاردین طی روزهای گذشته با او ساعت ها مصاحبه کرده و حالا او به صورت داوطلبانه خواستار این شده تا هویت اش افشا شود.

او می گوید من دلیلی برای مخفی کردن هویتم ندارم چرا که از نظر خودم کار اشتباهی انجام نداده ام.

این در حالی است که او از زندگی مرفهی برخوردار بوده. شغلی پایدار و حقوق سالیانه ۲۰۰۰۰۰ دلاری داشته و از زندگی در کنار خانواده خوبش لذت می برده است. اما تصمیم گرفته تا تمام آنها قربانی هدفش کند. به خاطر اینکه نمی خواسته این اجازه را به دولت آمریکا بدهد که حریم خصوصی کاربران و آزادی اینترنت را نابود کنند.

او به صورت قراردادی با آژانس امنیت ملی آمریکا کار می کرده و طی سه هفته گذشته برای جمع آوری این اسناد از درون NSA اقدام کرده و سپس یک مرخصی یک هفته ای به بهانه درمان بیماری صرع اش گرفته است و به هنگ کنگ سفر کرده است. او از آنجا اقدام به انتشار این اطلاعات نموده.
او می گوید که من می دانم که به خاطر این کارم چه سرنوشتی خواهم داشت. اما از آن نمی ترسم چون این انتخابی است که خودم کرده ام.

ادوارد سنودن طی ۳ هفته گذشته با وحشت زیاد در هتلی در هنگ کنگ اقامت کرده و می گوید به خاطر ترس از جاسوسان آژانس امنیت ملی فقط سه بار از اتاقش خارج شده است.

او می گوید طی این مدت در اتاق هتل را از ترس استراق سمع، با بالش ها پوشانده و از ترس دوربین های مخفی، هنگام وارد کردن رمزهای عبور یک پتو روی سر و لپ تاپش قرار می داده.

ممکن است به نظرتان برسد که او دچار سو ذن شدید است. اما برای کسی که حدود یک دهه با سرویس های اطلاعاتی آمریکا کار کرده باشد داستان متفاوت است. او از درون بزرگترین سازمان جاسوسی آمریکا آمده و می داند که آن پشت چه خبر است و حالا آنها به دنبال او هستند.

گاردین ساعت ها با ادوارد سنودن مصاحبه کرده و می گوید که او می داند که در حال حاضر در چه خطری قرار دارد. اما بیشتر از همه نگران خانواده اش است که معلوم نیست با چه مشکلاتی گریبانگیر خواهند شد.

ادوارد سنودن سابقه فعالیت های امنیتی زیادی داشته است. او کارشناس امنیت آی تی به حساب می آمده و طی سال های گذشته در عملیات های مختلفی شرکت داشته است. برای مثال در سال ۲۰۰۷ توسط CIA با پوشش یک کارمند دیپلماتیک به ژنو رفته و امنیت یک شبکه بزرگ کامپیوتری را در دست داشته. او از آنجا به اسناد طبقه بندی شده زیادی دسترسی داشته است.

یکی از خاطرات دیگر آقای سنودن به تلاش CIA به استخدام یکی از کارمندان با نفوذ بانک سویس برمی گردد. او می گوید که در یک نقشه از پیش طراحی شده، آنها کاری کرده اند که بانکدار مورد هدفشان بیش از حد الکل بنوشد و بعد هنگام رانندگی در خیابان سبب دستگیری او شده اند. در نهایت به بانکدار کمک کرده اند تا از دردسر این دستگیری رها شده و در عوض دوستی اش را به دست آورده و آن را استخدام کرده اند.

ادوارد سنودن می گوید چیزهایی که در ژنو دیده سبب شده که به فکر فرو رود. اینکه دولت آمریکا چطور عمل می کند و چطور روی بقیه دنیا تاثیر می گذارد. او می گوید که من نمی خواستم بخشی از سیستمی باشم که بیش از سود رسانی، در حال ضرر زدن به جهان است.

او معتقد است که اینترنت مهمترین اختراع در کل تاریخ بشریت است و داشتن حریم خصوصی یکی از مبانی پایه آن به شمار می آید. در حالی که این حریم در حال نابودی است. او می گوید که این وضعیت باید اصلاح شود و اینترنت و حریم خصوصی باید آزاد بماند.

ادوارد سنودن می گوید من از کاری که کردم راضی ام و فکر می کنم که ارزشش را داشت. من پشیمان نیستم…
افشاگر بزرگ آژانس امنیت ملی آمریکا: ادوارد سنودن
افشاگر بزرگ آژانس امنیت ملی آمریکا: ادوارد سنودن افشاگر بزرگ آژانس امنیت ملی آمریکا: ادوارد سنودن افشاگر بزرگ آژانس امنیت ملی آمریکا: ادوارد سنودن افشاگر بزرگ آژانس امنیت ملی آمریکا: ادوارد سنودنادامه مطلب


Similar Threads: