۲۰۱۳: سالی که شما هک می شوید!


۲۰۱۳: سالی که شما هک می شوید!


امسال شما احتمالا هک خواهید شد... و شاید با سالی سخت و طاقت فرسا برای امنیت کامپیوتر (چه در به عنوان کاربر خانگی یا به عنوان کاربر تجاری) روبرو خواهید بود.

هفته گذشته یکی از مقالات Network World به موضوع امنیت بسیار پایین روترهای خانگی تعلق داشت کهخبر آن را در نگهبان هم خواندید. در این مقاله از گزارش یک شرکت مشاوره امنیتی مستقل یاد شده که نشان می دهد نام های بزرگ بازار چون بلکین، لینک سیس، نتگر، ورایزون و دی لینک همگی دچار مشکل هستند. گزارش با این نتیجه گیری به پایان می رسد: همه روترهایی که آنها تست کردند، به راحتی قابل هک شدن بودند.

برای هکرها اغلب دست یابی به ابزارهای مصرف کنندگان جزء، به شکل مضحکی ساده است. این امر دو دلیل عمده دارد: اول اینکه بسیاری از کاربران هیچ ایده ای درباره اینکه آنها باید محصولات مورد استفاده شان را امن کنند، ندارند. دوم اینکه کارخانه های تولید کننده سعی می کنند نصب محصولات را تا حد ممکن ساده کنند و محصولات ویژه کاربران عادی معمولا با همان تنظیمات پیش فرض هم به راحتی کار می کنند.

مورد دیگر، رخنه امنیتی در طراحی بسیاری از روترهای خانگی مجهز به اکسس پوینت های وای فای داخلی، این است که آنها هنوز از شیوه رمزگذاری WPA پشتیبانی می کنند. WPA هم به این صورت است که شما دکمه ای را روی روی روتر تان می فشارید و یک رمز کوتاه را در برنامه اتصال کامپیوتر یا تبلت تان وارد می کنید تا به شبکه وصل شوید. خب، از نظر تئوری ابزار شما با امنیت کامل وصل می شود. اما در سال ۲۰۱۱ WPS به راحتیبا یک بروت فورس ساده هک شد. اما روترها هنوز با همان تنظیمات قدیمی تولید و عرضه می شوند. ضمن اینکه اگر برای WPA2 هم رمز طولانی و محکمی انتخاب نکنید، احتمال هک شدن شما زیاد است.

ISE همچنین پیشنهاد می کند که: «شرکت های خدمات دهنده اینترنت (ISP) تعداد زیادی از روترهای آسیب پذیر را به صف کرده اند که به هکرها اجازه می دهند تنها با نفوذ به زیرساخت های این شرکت ها، همه آنها را به خدمت گیرند.» باید امیدوار باشیم که هیچ ISP هک نشده یا تصمیم نگیرد تبدیل به هکر شود. تا به این صورت مشتریانش در موقعیت خطرناکی قرار نگیرند.

اما صبر کنید. اوضاع می تواند جالب تر هم باشد. یکی دیگر از خبرهای تازه داغ دنیای امنیت،تولید ابزاری با نام DropSmack بود. این ابزار که توسط یک شرکت مشاور امنیت و نفوذ تهیه شده، می تواند تنها با استفاده از دراپ باکس (بله دراپ باکس) از راه دور کنترل کامپیوترها را در دست بگیرد. کار این شرکت تست شبکه شرکت های تجاری در مقابل نفوذ و سنجش میزان امنیت آنها است.

این ابزار تا حد زیادی به فیشینگ هدف دار یا spear phishing وابسته است. نوعی از حملات فیشینگ که در آن هکرها سعی می کنند در ارتباطات الکترونیک با تغییر چهره و جا زدن خود به عنوان یک موجود و نهاد قابل اطمینان و شناخته شده، به جمع آوری اطلاعات از یک شخص خاص و فرد مشخص بپردازند. و متاسفانه باید گفت هنگامی که رویکرد صحیح و فرد درست انتخاب شوند، spear phishing کاری بسیار آسان است.

در ابزار مورد بحث، این شرکت مشاوره امنیتی، ماکروهایی را به فایل ورد اضافه نموده و آن را درون دراپ باکس مسئولان اجرایی شرکت مورد نظر قرار داد. و تنها با یک بار باز شدن فایل ورد مورد نظر، شرکت مشاوره دسترسی کاملی به کامپیوتر آلوده پیدا کرد.

گزارش مشاوران در خصوص دراپ باکس جالب و نگران کننده است:
- اغلب اوقات، و نه همیشه، دراپ باکس روی شبکه های تجاری نصب است، خواه اینکه مورد تایید قرار گرفته باشد یا خیر.

- این یک موضوع خوب برای شرط بندی است که افراد خرابکار این تکنیک را از قبل هم می شناخته اند و به خوبی هم از آن بهره برده اند.
اصل داستان این است که شبکه های شما بیش از اندازه در برابر چنین حملاتی آسیب پذیرند. لذا شاید بد نباشد که شبکه تان را به طور کامل با سیستم مدیریت ابزارهای موبایل قفل کنید، و لیستی هم از برنامه هایی داشته باشید که ممکن است در معرض خطر باشند یا شاید در گذشته مورد نفوذ قرار گرفته باشند.

و به عنوان بخش پایانی این داستان ناامید کننده می توان به گزارش شماره ۱۴ واحد امنیتی مایکروسافتو نکته کلیدی آن اشاره کرد که:
حملات تحت وب بزرگترین خطرات را برای شرکت ها به وجود آورده اند، و باعث به ظهور این اعتقاد شده اند که باید تلاش های لازم را جهت ابداع راه های جایگزین برای دسترسی به اینترنت انجام داد.
اکنون زمان آن است که یک بار دیگر با دقت بیشتری درباره امنیت تان بیاندیشید و به دنبال استراتژی های چاره ساز باشید. زیرا اوضاع به گونه است که شاید طی چند ماه آینده، به یکباره خودتان را غرق در مشکلات امنیتی بیابید، و حتی دیگر زمانی برای فکر کردن هم باقی نمانده باشد.

شما تصمیم دارید برای امنیت بیشتر در سال جاری چه کارهایی انجام دهید؟ خواندن روزانه نگهبان را فراموش نکنید!
متوسط


۲۰۱۳: سالی که شما هک می شوید!
۲۰۱۳: سالی که شما هک می شوید! ۲۰۱۳: سالی که شما هک می شوید! ۲۰۱۳: سالی که شما هک می شوید! ۲۰۱۳: سالی که شما هک می شوید!ادامه مطلب


Similar Threads: