بد افزار اندرویدی BadNews موقتا از محدودیت های امنیتی اندروید گذشت


بد افزار اندرویدی BadNews موقتا از محدودیت های امنیتی اندروید گذشت


امنیت پلتفرم های موبایل، یکی از حوزه های مهم آینده خواهد بود و نمی توان به سادگی از آن گذشت. یکی از مهمترین راهکارها در حفظ امنیت کاربران این پلتفرم ها، بررسی تمام اپلیکیشن ها توسط صاحبان فروشگاه های اپلیکیشن است و در حالی که اپل این قضیه را بسیار جدی گرفته، گوگل گاهی لغزش نشان می دهد.

یکی از اپلیکیشن هایی که اخیرا دردسرساز شده، BadNews است که در دسته بدافزار ها قرار می گیرد و اولین بار توسط شرکت امنیت موبایل Lookout شناسایی شده. طبق نوشته یکی از محققین امنیتی این شرکت به نام مارک راجرز، این بد افزار در داخل 32 اپلیکیشن که توسط 4 توسعه دهنده مختلف در گوگل پلی عرضه شده بود، قرار داشت.

تقریبا نیمی از این اپلیکیشن ها روسی بوده اند ولی بقیه بد افزار ها در داخل اپلیکیشن ها و بازی هایی نظیر Little Fox و Star Knife و Stupid Birds قرار داشت که به راحتی از طریق مرورگر های موجود در گوگل پلی قابل دانلود بودند. کاربران اندروید نیز کم نگذاشته و چیزی بین 2 تا 9 میلیون بار هر یک از این اپلیکیشن ها را دانلود و نصب کرده بودند. اما شرکت Lookout خیلی زود گوگل را از این ماجرا مطلع کرد و بدافزارهای مذکور هم اکنون از گوگل پلی حذف شده اند.

BadNewsبه خاطر تعداد دستگاه هایی که مورد آسیب قرار داده خاص نیست، بلکه به خاطر تاکتیک های نسبتا خلاقانه ای که برای خرابکاری در دستگاه های مذکور به کار گرفته، مورد توجه است -و البته به خاطر اینکه توانسته از مرز امنیتی گوگل پلی بگذرد. رساندن کد های مخرب به آن سوی دیوار گوگل کار آسانی نیست. سازندگان BadNews یک شبکه تبلیغات خرابکارانه را به عنوان ویترین کار خودشان ساخته بودند که بعد از مدتی، شروع به تزریق بد افزار به دستگاه های نفوذ شده می کرد.

BadNewsاین قابلیت را دارد که پیام های خبری دروغ ارسال کند و اطلاعات حساس کاربران مثل شماره تلفن و آی دی دیوایس را بدزدد و با ارسال به سرور فرمان و کنترل خود، به درآمدسازی برای سازندگانش بپردازند.

برای مراقبت از دستگاه اندرویدی خودتان بهتر است اپلیکیشن های امنیتی مثل Lookout Security & Antivirus را که در مقابل خطراتی نظیر BadNewsهشدار می دهند نصب کنید و مطمئن شوید که دستگاه تان از منابع ناشناخته، اقدام به دریافت اپلیکیشن و نصب آن نکند.

بنابه گزارش اخیر NQ Mobile در سال 2012 نزدیک به 33 میلیون دستگاه اندرویدی با نوعی از بدافزار ها تحت تاثیر قرار گرفته اند که این 200 درصد بیش از سال 2011 است. همان طور که در ابتدا نوشتیم، امنیت ابزارهای موبایل یکی از حوزه های مهم و فعلا شکننده است و باید با وسواس نسبت به حفاظت خود در مقابل خطرات، عمل کنید.

بد افزار اندرویدی BadNews موقتا از محدودیت های امنیتی اندروید گذشت
بد افزار اندرویدی BadNews موقتا از محدودیت های امنیتی اندروید گذشت بد افزار اندرویدی BadNews موقتا از محدودیت های امنیتی اندروید گذشت بد افزار اندرویدی BadNews موقتا از محدودیت های امنیتی اندروید گذشت بد افزار اندرویدی BadNews موقتا از محدودیت های امنیتی اندروید گذشتادامه مطلب


Similar Threads: