سیمانتک: حملات سایبری هدف دار، در سال 2012 به میزان 42 درصد افزایش یافته


سیمانتک: حملات سایبری هدف دار، در سال 2012 به میزان 42 درصد افزایش یافته


کاربران اینترنت در این روزها با اسپم های کمتر ولی حملات هدف دار بیشتری روبرو می شوند، این نتیجه آخرین گزارش شرکت سیمانتک، فعال در زمینه امنیت اینترنت است.

با نگاهی به چشم انداز اوضاع امنیتی در سال گذشته، سیمانتک در گزارش تهدیدهای امنیتی اینترنت در سال 2013 دریافته که میزان اسپم های ارسال شده در سال 2012، 69 درصد کل ایمیل های رد و بدل شده بوده، درصدی که نسبت به سهم 75 درصدی سال 2011 کاهش نشان می دهد ولی با این حال، همچنان به طور روزانه 30 میلیارد اسپم ارسال می شود.

در این میان ایمیل های مزاحم که دربردارنده هرزه نگاری و موارد مرتبط است به تنهایی 55 درصد از کل اسپم ها را شامل شده و جایگاه اول را با فاصله از آن خود کرده، اسپم های مربوط به موارد دارویی و آرایشی هم در مقام دوم قرار دارد.

از هر 291 ایمیل اسپم، یکی از آنها دربردارنده بد افزار است که 23 درصد از این بدافزارها حاوی لینک های منتهی شونده به سایت های خرابکار هستند. در سال 2012، هر روزه حدود 247,350 حمله بدافزاری مسدود شده که افزایشی 30 درصدی را نسبت به سال 2011 نشان می دهد.

در سال گذشته میلادی، تعداد حملات هدف دار 42 درصد افزایش یافته و به روزی 116 مورد رسیده که به موازات آن افزایش سرقت اطلاعات و جاسوسی صنعتی نیز به وقوع پیوسته. سیمانتک معتقد است که مشاغل کوچکتر هدف حملات بیشتری هستند زیرا به اندازه شرکت های بزرگ در این زمینه خرج نمی کنند.

نسبت به گذشته، تعداد خرابکارانی که از نوع خاصی از حملات سایبری به نام حمله چاله آب (Watering Hole) استفاده می کنند افزایش یافته؛ لفظ انگلیسی ذکر شده در زبان انگلیسی به چاله یا برکه ای اشاره دارد که آب حاصل از باران در آن جمع شده و حیوانات از آن برای رفع تشنگی استفاده می کنند. اما در دنیای اینترنت، چاله مورد نظر یک یا چند سایت است که کاربران گروه هدف، بیشترین بازدید را از آن به عمل می آورند و خرابکاران سایبری با آلوده کردن آن سایت یا سایت ها، در صدد ضربه زدن به آن گروه از افراد بر می آیند. کافی است سایت مورد نظر بازدید شود تا کامپیوتر آلوده گردد.

در کنار این موارد، حمله با بدافزار به دستگاه های موبایل نیز در سال 2012 به میزان 58 درصد نسبت به سال قبل از آن افزایش یافته. سیستم عامل iOS هدف 387 حمله مختلف بوده که خیلی بیشتر از آمار 13 عددی برای اندروید است ولی با این حال اندروید درصد بالاتری از تهدیدها را متوجه خود می بیند زیرا تعداد کاربران آن بیشتر هستند و در ضمن، یک پلتفرم باز است و روش های توزیع اپلیکیشن آن نیز متعدد هستند؛ در صورتی که iOS یک پلتفرم بسته است که -بدون جیلبریک- تنها می توان اپلیکیشن های تایید شده اپ استور را روی آنها نصب کرد.

گزارش سیمانتک که امروز منتشر شده با استفاده از اطلاعات 69 میلیون گیرنده حساس به حملات اینترنتی در 157 کشور مختلف دنیا به دست آمده.

سیمانتک: حملات سایبری هدف دار، در سال 2012 به میزان 42 درصد افزایش یافته
سیمانتک: حملات سایبری هدف دار، در سال 2012 به میزان 42 درصد افزایش یافته سیمانتک: حملات سایبری هدف دار، در سال 2012 به میزان 42 درصد افزایش یافته سیمانتک: حملات سایبری هدف دار، در سال 2012 به میزان 42 درصد افزایش یافته سیمانتک: حملات سایبری هدف دار، در سال 2012 به میزان 42 درصد افزایش یافتهادامه مطلب


Similar Threads: