سطح بندی مطلب:
متوسط
چطور همه چیز را رمزگذاری کنیم - بخش دوم
رمزدار کردن ایمیل
چطور همه چیز را رمزگذاری کنیم - بخش دوم
شاید ایمیل شما حاوی اطلاعات مهم و محرمانه باشد، به همین دلیل باید حتما آن را رمزگذاری کنید. اگر از برنامه آوت لوک روی کامپیوتر خود استفاده می کنید، حفظ امنیت مکاتبات شما بسیار آسان است.
رمزگذاری Outlook بر مبنای تعیین رمزعبور نیست. در عوض هر کاربری که بخواهد از قابلیت های امنیتی استفاده کند، یک گواهی نامه دیجیتال دریافت می کند که به طور خودکار پیغام ها را رمز گذاری و رمزگشایی می کند. پیش از اینکه دو کاربر بتوانند پیغام های رمزدار برای یکدیگر ارسال کنند، باید این گواهی نامه ها را از طریق پیغام هایی که به طور دیجیتال رمزگذاری شده اند، با هم به اشتراک بگذارند. شاید کمی پیچیده به نظر برسد، اما این کار بسیار ساده است و فقط چند دقیقه وقت لازم دارد. برای رمزدار کردن پیغام های آوت لوک می توانید به راهنمای رسمی مایکروسافت مراجعه کنید.
به محض دریافت و رد وبدل کردن شناسه های دیجیتال، می توانید با باز کردن یک پنجره جدید، با کلیک روی گزینه های Options > More Options > Security Settings و تیک زدن گزینه «رمزدار کردن پیغام و پیوست های آن» پیغام های رمزدار را ارسال کنید.
رمزدار کردن پیام های جی‌میل
چطور همه چیز را رمزگذاری کنیم - بخش دوم
رمزدار کردن ایمیل هنگام استفاده از جی‌میل کمی متفاوت است. این نامه ها دیگر روی دستگاه شما ذخیره نمی شوند، بلکه در سرورهای گوگل ذخیره می شوند. هنگام نوشتن یا خواندن ایمیل جدید، این نامه ها از طریق اتصال امن HTTPS منتقل می شوند. بنابراین نباید نگران باشید که کسی آنها را در میانه راه سرقت کند. در واقع، تنها احتمال خطری که برای جی‌میل وجود دارد این است که فردی به اکانت شما دسترسی پیدا کند – خطری که می توانید با تعیین یک رمزعبور قوی و تایید دو مرحله ای آن را از بین ببرید.
اگر می خواهید ایمیلی را برای فردی ارسال کنید که فقط و فقط باید شخص دریافت کننده آن را بخواند، می توانید از نرم افزارهای رمزگذاری دستی مبتنی بر مرورگر استفاده کنید. به این ترتیب، ایمیل موردنظر را برای مخاطب خاص خود رمزدار کنید و رمزعبور آن را از طریق دیگری به اطلاع وی برسانید. با این کار او می تواند با همان نرم افزار، پیغام شما را رمزگشایی کرده و مطالعه کند.
رمزدار کردن نرم افزارهای ورد، اکسل و پاورپوینت
چطور همه چیز را رمزگذاری کنیم - بخش دوم
در آفیس های 2010 و 2013 می توانید هر فایل ورد، اکسل و پاورپوینت را به روشی مشابه رمزگذاری کنید. برای این منظور روی گزینه File کلیک کنید – مطمئن شوید که صفحه Info را انتخاب کرده اید و سپس روی گزینه Protect Document کلیک کنید. در آخر، گزینه Encrypt with Password (رمزگذاری با رمزعبور) را انتخاب و رمزعبور قوی و مناسبی برای فایل خود انتخاب کنید. هر کسی بخواهد به این فایل دست یابد، باید رمزعبور را داشته باشد.
رمزدار کردن فایل های پی دی اف
چطور همه چیز را رمزگذاری کنیم - بخش دوم
همچون نرم افزارهای آفیس مایکروسافت، ادوبی آکروبات X Pro نیز رمزدار کردن فایل ها را برای کاربر بسیار آسان کرده است. گزینه این کار در قسمت ابزار و بخش امنیت قرار دارد. روی کلید Encrypt کلیک و سپس گزینه Encrypt with Password (رمزگذاری با رمزعبور) را انتخاب کنید.
رمزدار کردن یادداشت های Evernote
چطور همه چیز را رمزگذاری کنیم - بخش دوم
نرم افزار مبتنی بر کلود (فضای ابری) Evernote بهترین راه برای حفظ و نگهداری اطلاعات مهمی همچون جزئیات حساب، اطلاعات پزشکی، مالی و ... است. اگر دوست ندارید این اطلاعات را بدون محافظت رها کنید، باید بدانید Evernote نیز سیستم رمزگذاری داخلی خود را دارد. یک یادداشت را باز و متنی را که می خواهید مخفی کنید هایلایت و سپس روی آن راست کلیک کنید. در منویی که باز می شود، گزینه Encrypt Selected Text (رمزگذاری متن منتخب) را انتخاب و سپس رمزعبور را تعیین کنید. Evernote، متن منتخب را مخفی می کند و آن را با یک آیکون کوچک قفل نمایش می دهد. هر وقت که دوباره خواستید متن مورد نظر را بخوانید، دو بار روی آیکون قفل کلیک و رمزعبور را وارد کنید. به همین سادگی.
رمزگذاری دیگر موارد
چطور همه چیز را رمزگذاری کنیم - بخش دوم
در آخر می خواهیم رمزدار کردن موارد دیگر روی کامپیوتر را به شما بیاموزیم: TrueCrypt. نرم افزار منبع آزاد با بازمتن TrueCrypt به شما اجازه رمزدار کردن یک فایل یا مجموعه ای از فایل های مختلف را می دهد. اگر کامپیوتر کاری یا شخصی شما اسناد حساسی در خود دارد که باید از آنها محافظت شود، این نرم افزار بهترین گزینه است.
برای استفاده از TrueCrypt، نخست آن را دانلود و سپس نصب کنید. روند نصب آن بسیار آسان است.
سپس TrueCrypt را اجرا و کلید Create Volume را انتخاب کنید. در این مرحله پنجره ای باز می شود و باید مراحل ساخت فایل را انجام دهید. در دو صفحه نخست، اجازه دهید همه تنظیمات به صورت پیش فرض باقی بمانند. در صفحه سوم، از شما در مورد مکان فایل پرسیده می شود. اینجا جایی است که قرار است اطلاعات رمزدار شما در هارد درایو ذخیره شود. بنابراین، مکان و رمزی را انتخاب کنید که به یاد آوردن آن برای تان آسان باشد. برا ی تعیین موقعیت، روی گزینه انتخاب فایل کلیک کنید تا پنجره مرورگر فایل برای تان باز شود. برخلاف دیگر پنجره های مرورگر فایل، شما در اینجا نام آن را در قسمت Name وارد می کنید و سپس فایلی با آن نام برای TrueCrypt ساخته و قابل استفاده می شود.
پنجره بعدی در مورد تنظیمات رمزگذاری فایل است. تنظیمات پیش فرض این بخش خوب هستند به همین دلیل فقط Next را فشار دهید. سپس از شما خواسته می شود تا حجم فایل را مشخص کنید. همه فایل هایی که می خواهید رمزدار کنید باید به اندازه این فضا باشند. به همین دلیل مطمئن شوید فضای کافی ایجاد می کنید. اگر فقط اسناد نوشتاری را در فضای رمزگذاری شده نگهداری می کنید، 500 مگابایت فضا کافی است. اما اگر فایل های رسانه ای ذخیره می کنید، باید دست کم چند گیگابایت فضای خالی داشته باشید.
چطور همه چیز را رمزگذاری کنیم - بخش دوم
در این مرحله از شما رمزعبور درخواست می شود. بنابراین یک رمز قوی انتخاب کنید. در آخر، پس از انتخاب رمزعبور مناسب، مراحل رمزگذاری تمام می شود. در صفحه آخر بر اساس دستورالعمل اقدام کرده و روی گزینه Format کلیک کنید.
در اینجا فضای شما ساخته شده و می توانید فایل خود را در آن ذخیره کنید. هنگام استفاده، در TrueCrypt روی گزینه انتخاب فایل کلیک و فایلی که ساخته اید را انتخاب کنید. سپس روی نام درایو کلیک و گزینه Mount را انتخاب کنید. پس از وارد کردن رمزعبور، TrueCrypt یک درایو مجازی می سازد و کامپیوتر شما به گونه ای رفتار می کند که گویا یک هارد درایو واقعی به آن وصل شده است. می توانید همچون دیگر درایوها، با باز کردن فایل و کلیک کردن روی نام درایو در سمت چپ به آن دسترسی داشته باشید.
فایل های موردنظر خود برای رمزگذاری را داخل هارد درایو مجازی بیندازید و روی گزینه Dismount در TrueCrypt کلیک کنید. فایلی که روی هارددرایو مجازی ذخیره کرده اید، رمزدار و روی فضای فایل شما ذخیره می شود. در صورت تمایل به دسترسی به آنها، TrueCrypt را اجرا و فایلی که قبلا ساخته اید را به راحتی نصب کنید.
چطور همه چیز را رمزگذاری کنیم - بخش دوم


ادامه مطلب


Similar Threads: