سطح بندی مطلب:
متوسط
اخطار در خصوص حملات بیسیم به ایمپلنت های پزشکی
مطالعات نشان داده که بسیاری از ایمپلنت ها و ابزارهای پزشکی درون بدن بیمار، دارای نقاط ضعف بوده و می توانند مورد حمله قرار گیرند. این حملات حتی ممکن است زندگی کاربران آنها را هم تهدید کند.
محققان امنیتی به تازگی توانسته اند حملاتی را ترتیب دهند که ایمپلنت های مورد استفاده برای مدیریت وضعیت سلامتی بیمار (همانند بیماری های قلبی یا دیابت) را یافته و به آنها نفوذ کنند. آنها توانستند با یک حمله توسط باز پخش امواج رادیویی، دستگاه دفیبریلاتور را به راحتی خاموش کنند. محققان عقیده دارند که کارهای بسیار بیشتری باید برای ایمن سازی ایمپلنت ها و حفاظت از آنها در برابر اعمال خرابکارانه انجام شود.
سرقت رادیویی
برای تعداد روز افزون افرادی که زندگی فعال و معمولی را بعد از بیماری ها و مشکلات مختلف پزشکی تجربه می کنند، باید سپاسگذار ایمپلنت هایی باشیم که علایم حیاتی آنها را کنترل می کنند و در مواقع لزوم مداخله می نمایند.
ضربان سازهایی که تپش قلب را منظم می کنند، پمپ هایی که انسولین را به بدن می رسانند و دفیبریلاتورها که مراقب ریتم نامنظم کاردیاک قلب هستند و ده ها دستگاه دیگری که هر روزه تعداد زیادی از مردم را در شرایط سخت و بحرانی همراهی و یاری می کنند.
بارنابی جک از محققان امنیتی در شرکت مک آفی، کشف کرده ارتباط بیسیمی که برای بازرسی و به روز رسانی این ابزارها استفاده می شود، متاسفانه آنها را برای حملات هم در دسترس و بدون دفاع باقی می گذارد. تنها طی دو هفته کار، وی موفق به پیدا کردن راهی برای اسکن، یافتن و نفوذ به پمپ های انسولین دارای ارتباط بیسیم شد.
او می گوید: «ما هم اکنون می توانیم از فاصله ۹۰ متری به هر پمپ انسولینی نفوذ کنیم. آنگاه به راحتی دستور تخلیه مخزن ۳۰۰ واحدی انسولین آن را صادر می کنیم. بدون اینکه نیاز به هیچ گونه مجوز یا کد ورودی داشته باشیم» به گمانم با ورود چنین دوز بالایی از دارو، فرصتی برای بیمار بیچار باقی نخوهد ماند.
در تحقیقی مشابه، پروفسور کوین فو، استاد کامپیوتر دانشگاه ماساچوست آمهرست، کشف کرد که می توان سیگنال های کنترل کننده دفیبریلاتور را ضبط کرده و تحت کنترل در آورد. وی در مدت مطالعاتش به این نتیجه رسید که ایمپلنت های دفیبریلاتور مورد آزمایش همگی وقتی برای اولین بار درون بدن بیمار قرار می گیرند، از سیگنال رادیویی مشخصی استفاده می کنند. این سیگنال می تواند دستگاه را خاموش و روشن کند! نتیجه اینکه در صورت پخش این سیگنال توسط دستگاه، می توان آن را ضبط کرد و با باز-پخش آن در نزدیکی بیمار، به راحتی دستگاه را خاموش کرد.
پروفسور فو می گوید که عمر باتری محدود دستگاه های پزشکی، به آنها اجازه نمی دهد که بخشی از نیروی شان را صرف رمزنگاری و تشخیص هویت سیگنال ها و پیام های ورودی و خروجی کنند. در نتیجه دستگاه ها به شکل خطرناکی در برابر حملات کشنده آینده بدون دفاع هستند.
البته بیماران با وجود این دستگاه ها زندگی خیلی بهتری دارند، تا اینکه آنها را نداشته باشند. اما به عقیده پروفسور فو این تحقیقات نشان دهنده مشکلاتی است که باید هر چه سریعتر خودمان را جهت رویارویی با آن آماده کنیم. او می گوید که دستگاه های آینده مطمئنا بسیار بیشتر از این به اینترنت و دیگر دستگاه ها وصل هستند و این ارتباطات، به معنی اتصال بیسیم دائمی تر و بیشتر است. کارخانه ها باید درباره امنیت بیشتر فکر کنند و محصولاتی طراحی کنند که دربرابر مشکلات و خطرات آینده سرسخت تر و مقاوم تر باشند.
اخطار در خصوص حملات بیسیم به ایمپلنت های پزشکی


ادامه مطلب

سرچشمه : نگهبان


منتشر شده بوسیله سرویس 'خبر خوان' لوگکت

Similar Threads: