حفظ امنیت تویتر

سطح بندی مطلب:
متوسط
حفظ امنیت تویتر - لوگکت
تویتر برای بسیاری از کاربران آن اعتیادآور است. شاید بتوان آن را ترکیبی از فید، چت روم و یک مهمانی پایان ناپذیر دانست. جایی که همیشه افرادی برای تبادل نظر، بحث و وقت گذارانی وجود دارند. از نگاه دیگر، همین تویتر بسیار جذاب، بهترین و مناسب ترین هدف هکرها و سوء استفاده کننده ها است.
مسلما امنیت حساب و این که اطلاعات شخصی، کاری، روابط و حساب های مالی شان در جای امنی باشد و دست نامحرمان به آنها نرسد، برای همه کاربران تویتر اهمیت دارد.
برای این منظور، در مطلب امروز چند روش ساده و کاربردی برای حفظ بیشتر امنیت حساب تویتر را به اختصار توضیح داده ایم.
۱- مشکوک بودن به همه چیز، مخصوصا پیام های مستقیم ناشناس
در عرض کمتر از دو دقیقه می توان یک حساب کاربری در تویتر ساخت و خود را به جای فردی دیگر – مرده یا زنده – جا زد. تویتر اصولا همه اکانت هایی که با نام افراد مشهور ساخته می شود را بررسی و سپس تایید می کند و به آنها اجازه فعالیت می دهد. اما تایید اکانت مثلا همکار شما و این که آیا واقعا از طرف خود آن فرد ساخته شده، از عهده تویتر خارج است. عموما هکرها خود را به جای همکار شما جا نمی زنند، اما بعضا پیش می آید از این ترفند برای تشویق شما جهت باز کردن یک لینک مخرب استفاده کنند.
به همین دلیل کمی مشکوک بودن به همه چیز در دنیای مجازی، بد نیست. پیش از ورود به پروفایل فرد موردنظر، حتما آن را با دقت کنترل کنید. به طور مثال به عکس آن توجه کنید که آیا دقیقا عکس کسی که شما می شناسید هست یا خیر‍! یا اینکه چک کنید که توییت ها الکی تکرار نشده باشند و اگر نسبت دنبال کننده ها و دنبال شونده ها به نظرتان معقول و منطقی بود، او را به لیست خود اضافه و follow کنید.
البته فراموش نکنید که باید همیشه گوش به زنگ و هوشیار بود.
کاربر هیچ زمانی نمی تواند تشخیص دهد که فردی که در فهرست دوستانش هست، آیا یک مجرم اینترنتی است یا خیر! هکرها اصولا سعی می کنند حساب های کاربری را بدزدند و برای مقاصد خود برای پراکندن هرزنامه ها یا لینک های مخرب، از آنها استفاده کنند. دام اصلی آنها لینک هایی است که کاربر را به سمت سایت های مخرب هدایت می کند تا با کمک آن، اطلاعات حساب های مالی یا اطلاعات شخصی فرد را بربایند.
همه نوع ویروس، کرم، فیشینگ و بدافزار به تویتر راه پیدا کرده اند. کلاهبرداران روز و شب به دنبال یافتن راهی برای نفوذ به حساب کاربران هستند. در مقابل، کارشناسان تویتر نیز برای ارتقای امنیت بیشتر حساب های مشتری هایشان تلاش می کنند.
یکی از این تلاش ها، کردن سایت های مخرب است. شاید جالب باشد بدانید در جدیدترین گزارش منتشر شده، اعلام شده است امنیت لینک های تویتر بسیار بیشتر از لینک های گوگل است. اما هیچ کدام از این مسایل باعث نمی شوند که شما به امنیت خود در تویتر کم توجه باشید. به خصوص به پیغام هایی که مستقیما برای شما ارسال می شوند حتما شک کنید. این که شما فردی را در تویتر دنبال می کنید، دلیلی برای خوب و سالم بودن همه چیزهایی که او می فرستد نیست.
پیش از کلیک روی لینکی که مستقیم برای شما ارسال شده است، حتما آن را با نرم افزار تحت وب رایگان F-Secure برای امنیت بیشتر کنترل کنید.
هیچ چیز در دنیای مجازی 100 درصد امن نیست. اما با کمی هوشیاری و دقت و استفاده از نرم افزارهای امنیتی مناسب، می توانید محیط تویتر یا هر سایت اجتماعی دیگر را برای خود امن نگه دارید.
۲- در تویتر فقط نام کاربری و رمزعبور تویتر خود را وارد کنید
یکی از دلایل بسیار مهم محبوبیت تویتر، باز بودن آن برای توسعه دهنده گان خارجی است. به این مفهوم که تا سال 2010 میلادی، کاربران می توانستند از طریق سایت های دیگر در تویتر لاگین کنند. البته این ویژگی، کمی برای امنیت کاربران خطرناک بود زیرا کاربر در هر جا و هر سایتی که می توانست، اطلاعات حساب خود را وارد می کرد و این کار دست هکرها را برای سوءاستفاده باز می کرد.
در حال حاضر نیز تویتر برای هزاران برنامه سرگرمی باز است اما امکان لاگین کردن از جایی غیر از خود تویتر را به کاربرانش نمی دهد. به این معنا که تنها جایی که در دنیای مجازی می توان وارد حساب کاربری تویتر شد، وب سایت رسمی آن یعنی Twitter.com است. پیش از استفاده از نرم افزارهای مختلف در حساب کاربری خود، بهتر است از پروسه ای به نام Oauth برای اتصال برنامه به حساب کمک بگیرید. این روند، امنیت حریم شخصی شما را تا حدی تضمین می کند.
اکنون فقط خود تویتر، توسعه دهنده مسئول در قبال امنیت حساب و اطلاعات کاربر است. البته خود کاربر نیز باید موارد امنیتی لازم برای حفظ اطلاعاتش را اعمال کند.
۳- استفاده از رمزعبور مناسب
رمزعبور حساب های کاربری، حکم جواهرات گران قیمت را دارند. همان طور که در دنیای واقعی هوشیارانه از جواهرات خود محافظت می کنید، در دنیای مجازی نیز حواستان به رمزعبورتان باشد. به محض اینکه هکری به رمز حساب شما دسترسی پیدا کرد، همه اطلاعات آنلاین شما در معرض خطر و آسیب پذیری قرار خواهند گرفت.
این مساله که برای هر کدام از حساب های کاربری آنلاین خود، رمزعبورهای متفاوتی تعیین کنید، بسیار مهم است. رمزعبور باید تا جای ممکن پیچیده و سخت باشد. از عبارت های رایج، نام خود، همسر یا فرزند، شماره شناسنامه و ... که به راحتی قابل حدس زدن هستند، به عنوان رمزعبور استفاده نکنید.
در ضمن اینکه، به مرورگر خود اجازه ذخیره رمزعبور را ندهید. مرورگرهایی همچون فایرفاکس، با هر بار لاگین کردن در حساب های کاربری، از کاربر می پرسند آیا رمزعبور را ذخیره کند یا خیر! به همین دلیل هیچ زمانی این اجازه را به آن ندهید. برای اطمینان بیشتر نیز بهتر است هر چندماه یکبار رمزعبور خود را تغییر دهید.
از همه مهم تر، هر زمان که تصمیم گرفتید به طور کل از حساب کاربری خود استفاده نکنید، آن را همین طور به امان خدا در دنیای مجازی رها نکنید. حتما اکانت خود را حذف کنید.
۴- جنگ میان نرم افزارهای خوب و بد
یکی از موارد مهم حفظ امنیت حساب کاربری تویتر و هر شبکه اجتماعی دیگر، داشتن نرم افزارهای امنیتی مناسب با قابلیت به روزرسانی است. برای اطمینان از امنیت همه نرم افزارهایتان همچون ادوبی آکروبات ریدر، فلش، آی‌تیونز، Quicktime و RealPlayer، می توانید از نرم افزار آنلاین و رایگان F-Secure Health Check استفاده کنید. این نرم افزار استفاده آسانی دارد.
تویتر همچون شهری توسعه یافته است و همه چیز در آن جریان دارد. پس باید حتما به فکر امنیت خود باشید. همه موارد امنیتی که برای ایمیل خود به کار می برید، در این شبکه اجتماعی نیز رعایت کنید. کمی وسواس به خرج دادن در این گونه موارد - از لحظه ساختن حساب کاربری تا انتخاب دوست و دنبال کننده ها و پست مطالب - ضرر که ندارد هیچ، مفید نیز هست.
هنگام باز کردن لینک های مختلف، هرگز به سایت هایی که شما را به نصب نرم افزار یا اسکن سیستم برای پیدا کردن ویروسی هدایت می کنند، اعتماد نکنید.
۵- حساب کاربری خود را پاکسازی کنید
بسیاری از کاربران تویتر نمی دانند هنگامی که به برنامه ای امکان دسترسی می دهند، آن برنامه تا زمانی که آن را حذف یا غیرفعال نکنند، در حسابشان فعال است. این مساله منجر به ایجاد سوراخ های امنیتی می شود. به خصوص در مورد برنامه هایی که چندان به آنها اطمینان ندارید.
سازندگان و صاحبان این نرم افزارها و برنامه ها می توانند به راحتی وارد حساب کاربر شوند و حتی پیغام های شخصی او را بخوانند.
به همین دلیل باید حساب کاربری خود را زیر تیغ ممیزی ببرید. برای این منظور، وارد قسمت تنظیمات (Settings) بشوید و گزینه Connections را انتخاب کنید. با باز شدن پنجره مورد نظر، گزینه Revoke Access به معنای «لغو دسترسی» را برای همه برنامه هایی که از آنها استفاده نمی کنید، انتخاب کنید. اگر این کار موجب پاک شدن نرم افزار موردنظر شد، نگران نباشید زیرا به راحتی می توانید دوباره آنها را نصب و استفاده کنید.
پیش از استفاده از هر نوع نرم افزار و برنامه ای در تویتر، حتما تعداد کاربران و میزان استفاده آن را مورد بررسی قرار دهید. به راحتی به همه اپلیکیشن ها اجازه دسترسی به اطلاعات را ندهید.
۶- مشکوک به اسپم بودن
مسلما هیچ بانکی از طریق تویتر خبری را به مشتریانش اعلام نمی کند. اما برخی از هکرها به عنوان نماینده بانک، کارت اعتباری یا PayPal با شما ارتباط برقرار می کنند و با مطرح کردن مشخصات موسسه مالی که در آن حساب دارید تا حدی شما را مطمئن می کنند که شخص مورد ادعا هستند. اما هرگز به چنین مواردی اطمینان نکنید. به هیچ وجه به افرادی که در مورد مسایل مالی از شما سوال می پرسند، اعتماد نکنید.
کلاهبرداران همیشه قابل تشخیص هستند. اما امری که باعث شده همچنان به کار خود ادامه دهند اشتباه افراد – حتی باهوش ترین ها- است.
۷- از حریم شخصی خود محافظت کنید
تویتر برخلاف فیس بوک، محیطی بسیار باز است و تعامل دوجانبه میان کاربران وجود ندارد. طبق آمار، تعداد بسیار محدودی از کاربران تویتر به مسایل امنیتی خود بها می دهند و از حریم شخصیشان محافظت می کنند. اما تقریبا همه آنها، همه توییت هایشان را برای همه دنیا ارسال می کنند.
تویتر فقط جست‌وجوهای چند روز آخر کاربر را ذخیره می کند. اما Topsyهمه توییت ها را از ماه می سال 2008 میلادی تا به اکنون ذخیره کرده است. به همین دلیل باید توجه داشته باشید که همه توییت های شما ثبت و ذخیره می شوند و بهتر است آن دسته از توییت هایی که ممکن است به امنیت شما آسیب برساند را بلافاصله پاک و حذف کنید.
قبل از توییت کردن محتویات ذهنتان، خوب است از خود سوال کنید آیا نوشتن این مطلب در جایی پر از افراد ناشناس درست است؟ هرگز اطلاعات حساس و محرمانه، همچون نشانی ایمیل یا برنامه های زندگی همچون رفتن به سفر و .. را در توییت هایتان یادداشت نکنید.
اگر خیلی تمایل دارید بقیه افراد بدانند کجا هستید، می توانید فقط نام آن مکان را ذکر کنید. اگر مایلید در مورد مکانی بنویسید که از آنجا دیدن کرده اید و برایتان جالب بوده است، بهترین زمان بعد از ترک آنجا است. البته با این کار خود به دزدها اعلام می کنید که در خانه نیستید!
توییت های که مربوط به مسایل شخصی همچون اخراج شدن از کار، پوشیدن لباس های خاص، حضور داشتن در مکان های خاص و ... شاید در لحظه توییت جالب باشند، اما ممکن است به آینده کاری و حتی زندگی شخصیتان آسیب برسانند.
به همین دلیل بهتر است در زمان هایی که از لحاظ روحی چندان حال مساعدی ندارید، مواظب توییت های ارسالیتان باشید.
حفظ امنیت تویتر - لوگکت


ادامه مطلب

سرچشمه : نگهبان


منتشر شده بوسیله سرویس خودکار 'شبکه انتشار' لوگکت

Similar Threads: