مراقب باشید: ویدیوی بمب گذاری اسلو در فیس بوک یک بدافزار است که هر ثانیه یک نفر را آلوده می کند

حقه بازان اینترنتی حتی از اتفاق فجیعی چون انفجار و تیراندازی در نروژ هم نمی گذرند و آن را بهانه ای برای سودجویی خود می کنند. روز گذشته پست جعلی در فیس بوک منتشر شد که ادعا می کرد لینک موجود در آن، ویدیوی یک دوربین امنیتی در اسلو است و انفجار ماشین نزدیک ساختمان نخست وزیری نروژ را که منجر به کشته شدن حداقل ۱۰ نفر شد، نشان می دهد.
مراقب باشید: ویدیوی بمب گذاری اسلو در فیس بوک یک بدافزار است که هر ثانیه یک نفر را آلوده می کند  - لوگکت
اما حقیقت این است که هیچ دوربین امنیتی درکار نبوده که چنین تصویری را ضبط کند. پس اگر پیامی شبیه عکس بالا در فیس بوک دیدید، که ادعا می کرد لینک دوربین امنیتی در اسلو است و انفجار را ثبت کرده، بر روی آن کلیک نکنید. آن را از فید فیس بوک تان پاک کنید و به بخش امنیتی فیس بوک گزارش کنید. سایت help net security می گوید که این حقه فیس بوکی هر ثانیه یک نفر را آلوده می کند.
مراقب باشید: ویدیوی بمب گذاری اسلو در فیس بوک یک بدافزار است که هر ثانیه یک نفر را آلوده می کند  - لوگکت
برای پاک کردن آن و گزارش به بخش امنیتی فیس بوک تنها کافی است بر روی علامت ضربدر سمت راست این پست کلیک کرده و گزینه Report post / Spam را انتخاب کنید تا پیام به عنوان یک اسپم گزارش شود.
طبق گزارش شرکت امنیتی سوفوس، کلیک بر روی لینک، کاربر را به صفحه ای خارج از فیس بوک منتقل می کند که حاوی یک برنامه پخش ویدیویی با ظاهری شبیه پلیر فیس بوک است. آنها ابتدا درخواست دسترسی می کنند و سپس یک تست آی کیو را به شما نشان می دهند. آنگاه از شما می خواهند که شماره موبایل تان را وارد کنید تا به ازای پاسخ به هر سوال ۲ دلار به قربانیان حادثه کمک شود.
حقه بازی های فیس بوکی روز به روز گسترش می یابند و شکارهای شان را با تحت تاثیر قرار دادن کنجکاوی یا امیال کاربران ناآگاه صید می کنند. آخرین نمونه همه گیر آن دو هفته پیش همزمان با معرفی چت ویدیویی فیس بوک بود که یک پیام گول زننده درباره تماس ویدیویی فیس بوک، کاربران را تطمیع می کرد بر روی لینکی کلیک کنند که تماس ویدیوی داشته باشند، اما این لینک تمام لیست دوستان فرد را اسپم می کرد و برای آنها پیام ارسال می کرد.
چند نکته امنیتی برای مقابله با حقه بازی های فیس بوکی
* مراقب لینک های نامشخص که توسط افراد ناشناس برای تان ارسال می شوند و آدرس آنها با سایت های کوتاه کننده url ساخته شده است، باشید. آنها را باز نکرده حذف کنید.
* هرگاه اپلیکیشنی آنقدر خوب بود که باورش به نظر مشکل می رسید، قبل از استفاده از آن، همه جوانب را بررسی و در مورد آن تحقیق کنید.
* مراقب باشید که چه دسترسی هایی به اپلیکیشن ها می دهید.
* اگر دچار یک اپلیکیشن حقه باز شدید، سریعا از طریق منوی Privacy settings و رفتن به بخش Apps and Websites، اپلیکیشن آلوده یا مشکوک را از لیست پاک کنید و به دوستان تان هم در مورد آن اخطار بدهید.
حقه بازان اینترنتی حتی از اتفاق فجیعی چون انفجار و تیراندازی در نروژ هم نمی گذرند و آن را بهانه ای برای سودجویی خود می کنند. روز گذشته پست جعلی در فیس بوک منتشر شد که ادعا می کرد لینک موجود در آن، ویدیوی یک دوربین امنیتی در اسلو است و انفجار ماشین نزدیک ساختمان نخست وزیری نروژ را که منجر به کشته شدن حداقل ۱۰ نفر شد، نشان می دهد. اما حقیقت این است که هیچ دوربین امنیتی درکار نبوده که چنین تصویری را ضبط کند.
مراقب باشید: ویدیوی بمب گذاری اسلو در فیس بوک یک بدافزار است که هر ثانیه یک نفر را آلوده می کند  - لوگکت


ادامه مطلب

سرچشمه : نگهبان


منتشر شده بوسیله سرویس خودکار 'شبکه انتشار' لوگکت

Similar Threads: