نکات امنیتی برای استفاده کودکان از موبایل

سطح بندی مطلب:
مقدماتی
نکات امنیتی برای استفاده کودکان از موبایل - لوگکت
بحث درباره تلفن‌های همراه هوشمند برای کودکان همچنان با شدت ادامه دارد. برخی بر این عقیده‌اند که در واقع استفاده از تلفن‌های هوشمند برای کودکان آموزنده است. در حالی‌که دیگر افراد معتقدند که تلفن‌های هوشمند به وضوح سرگرمی زیان باری هستند. بهرحال، کودکان بیشتر و بیشتر در معرض فناوری تلفن‌های هوشمند قرار دارند. یکی از گزارش های وال استریت ژورنال حکایت از این دارد که بیشتر والدین به کودکان‌شان این اجازه را می‌دهند که گاه گاهی از تلفن هوشمند استفاده کنند. فراتر از این، در حدود دو سوم از کودکان عنوان کردند که پیش‌تر از آیفون استفاده کرده‌اند، و تقریبا دو سوم از آنها گفته‌اند که استفاده از تلفن‌های هوشمند آسان یا بسیار آسان بوده است.
اگر بخواهید امکان استفاده از تلفن‌همراه هوشمند را به کودک‌تان بدهید، یا حتی کودک تان همگام با شما از این دستگاه‌ها استفاده کند، یک حقیقت همچنان به قوت خود باقی است، شما باید همه جوانب و شیوه های تامین امنیت فرزندتان در استفاده از این ابزار را بدانید. اینجا شش نکته برای امنیت تلفن‌ هوشمند کودکان ذکر می شوند.
کنترل‌های مربوط به والدین (Parental Controls) را در دستگاه بررسی کنید
بسیاری اوقات، یک تلفن همراه با خود گزینه‌های کنترلی برای والدین دارد. آیفون به والدین اجازه می‌دهد تا برخی محدودیت های اندک را برای استفاده از گوشی اعمال کنند. به بخش تنظیمات بروید، سپس بخش restrictions، و آن قسمت را فعال کنید.
Settings > Restrictions > enable restrictions
سپس بایستی کد ۴ رقمی را وارد نمایید. توجه داشته باشید که این کد قابل بازیابی نیست. پس مراقب باشید که کد را فراموش نکنید. علاوه بر این، می‌توانید از قابلیت‌های سافاری، آیتونز، یوتیوب و یا اپلیکیشن های نصب شده برای حذف بعضی دسترسی ها، بهره جویید.
فعالیت کودک‌تان را تحت نظر داشته باشید
نکات امنیتی برای استفاده کودکان از موبایل - لوگکت
برخی اوقات – اگر کودک‌تان سابقه مخفی کردن فعالیت‌هایش را دارد – زیر نظر داشتن فعالیت‌هایش می‌تواند بهترین تصمیم باشد. نرم افزار کنترل والدین همه جا وجود دارد، و برخی از بهترین نمونه‌های آن ارزش خریدن را هم‌ دارد. برای مثال، نرم افزار PhoneSheriff به والدین این اجازه را می‌دهد تا پیغام‌های متنی و تماس‌های صوتی را از شماره خاصی مسدود کرده، محدودیت‌های زمانی برای کار با موبایل ایجاد کنند. استفاده از اینترنت یا برخی اپلیکیشن ها را مسدود کنند و محتوا را زیر نظر داشته باشند (مانند پست الکترونیک، پیغام کوتاه، وب‌سایت، و آمار GPS). به محض اینکه PhoneSheriff نصب شد، برای کودک مخفی می‌شود (غیر از آیکن PhoneSheriff که برای وارد شدن به آن به رمزعبور نیاز است.) این نرم افزار بر روی موبایل های اندروید، بلک‌بری، آیفون، ویندوز، و سیمبیان کار می‌کند. با اینکه نرم افزارهای این چنینی کار والدین برای بررسی رفتار کودک‌ را آسان می‌سازد، صحبت با کودک درباره رفتارهایی که برای سلامتی او زیان‌بخش هستند نیز بسیار مهم است.
مسدود سازی یا ایجاد محدودیت
نکات امنیتی برای استفاده کودکان از موبایل - لوگکت
تعدادی اپلیکیشن وجود دارد که به والدین اجازه را می‌دهد تا پیغام‌های ناخواسته از کاربران بی‌پروا و لاابالی را مسدود سازند. برنامه Bully Block برای گوشی‌های مجهز به سیستم عامل اندروید به کاربران اجازه می‌دهد تا لغات خطرناک و آزار دهنده را ثبت کرده، پیغام‌های ناشایست را مسدود کنند، و به کودکان اجازه می‌دهد تا چنین رفتارهایی را به والدین و آموزگاران در قالب ایمیل اطلاع دهند.
استفاده از برنامه مدیریت زمان
نکات امنیتی برای استفاده کودکان از موبایل - لوگکت
آیا کودک‌تان به صورت مفرط زمانش را در وب‌سایت‌های بازی می‌گذراند؟ آکادمی متخصصان کودک آمریکا به والدین پیشنهاد کرده است که زمان استفاده را طوری محدود نمایند که از ۲ ساعت در طول روز بیشتر نشود. یک اپلیکیشن آیفون با نام Game Time Limit برای این کار وجود دارد. والدین می‌توانند دقایقی که کودک‌شان اجازه بازی با تلفن را دارد، تنظیم کرده، سپس زمان‌سنج را هنگامی دستگاه به تحویل کودک داده می شود، روشن نمایند. پس از اتمام زمان مورد نظر، هشداری بر روی صفحه ظاهر شده و از بازی بیشتر کودک ممانعت به عمل می‌آورد. زمانی که رمزعبور مخصوص‌تان را وارد کنید، زنگ هشدار متوقف می‌شود.
در برخی نقاط دنیا، اپراتورهای موبایل هم امکاناتی را برای کنترل های اینچنینی عرضه می کنند. مثلا سرویس Smart Limits شرکت AT&T آمریکا با مبلغ ۴.۹۹ دلار برای هر ماه به والدین اجازه می‌دهد تا محدودیت‌هایی برای مقدار زمان مورد استفاده کودکان به همراه زمان و روز مشخصی که گوشی مورد استفاده قرار خواهد گرفت، تنظیم نمایند.
مراقب WiFi مجانی باشید
نکات امنیتی برای استفاده کودکان از موبایل - لوگکت
بسیاری از مردم می‌پندارند که تلفن‌های هوشمندشان امن‌تر از کامپیوتر است، اما حقیقت این است که آنها در معرض حملات بدافزارها قرار دارند. ایجاد تحمیل در این زمینه می‌تواند دشوار باشد، اما کودک‌تان را به استفاده نکردن از تلفن هوشمند در فرودگاه‌ها، کافه‌ها، یا دیگر نقاطی که WiFi مجانی ارایه می‌دهند، ترغیب کنید. به او توضیح دهید که این مکان‌ها برای استفاده از اینترنت گوشی‌های همراه مناسب نیستند – افرادی با نیات بد به راحتی می‌توانند داده‌های گوشی را هک کنند. (و اتفاقی که می‌افتد این است که امکان به خطر افتادن هویت‌ وجود دارد.)
نرم افزار برای گوشی مفقود شده
نکات امنیتی برای استفاده کودکان از موبایل - لوگکت
در صورتی که کودک‌تان گوشی خود را از دست داد، برنامه های ویژه گوشی مفقود شده/دزدیده شده می‌تواند به مکان‌یابی آن گوشی کمک نماید، یا از راه دور داده‌های آن را پاک کند.
برای مثال، برنامه Blackberry Protect امکان پشتیبان‌گیری بی‌سیم، قفل رمزعبور، ردیابی از طریق دکل های تلفن همراه، و پاک کردن از راه دور و امن گوشی را فراهم می‌سازد. تنها لازم است تا BlackBerry Protect را برای تلفن هوشمندتان دانلود کنید. امکانات اینترنتی را هم برای مواقعی که اوضاع خوب پیش نمی‌رود در اختیار خواهید داشت. اگر کودک‌تان از یک آیفون استفاده می‌کند، برنامه Moblie Me نیز به شما اجازه می‌دهد تا از راه دور داده‌های خصوصی ذخیره شده بر روی دستگاه را پاک کنید.
برنامه های مفید ردیابی این ها هستند:
Android Lost و Where’s My Droid برای گوشی‌های مجهز به سیستم عامل اندروید
FoneHome، BarHeist، و MobileMe برای آیفون
Berry Locator برای BlackBerry
اضافه بر این Lookout Mobile Security، گوشی را در برابر ویروس یا دزدیده شدن محافظت کرده و همچنین امکان پشتیبان‌گیری ضروری از داده‌ها را فراهم می‌کند.
نکات امنیتی برای استفاده کودکان از موبایل - لوگکت


ادامه مطلب

سرچشمه : نگهبان


منتشر شده بوسیله سرویس خودکار 'شبکه انتشار' لوگکت

Similar Threads: