چگونه اطلاعات شخصی و مکان را از عکس های دیجیتال پاک کنیم

سطح بندی مطلب:
متوسط
چگونه اطلاعات شخصی و مکان را از عکس های دیجیتال پاک کنیم - لوگکت
چگونه اطلاعات شخصی و مکان را از عکس های دیجیتال پاک کنیم - لوگکت
عکس بالا که توسط Pete Souza عکاس کاخ سفید در زمان حمله نیروهای آمریکایی به بن لادن گرفته شده است، تا کنون بیش از ۲.۵ میلیون بار در وب دیده شده و به یکی از عکس های مشهور تبدیل شده است.
نسخه ای از عکس که در صفحه فلیکر کاخ سفید قرار دارد، اطلاعات چندانی در اختیار شما نمی گذارد. اما اگر نسخه اندازه اصلی (full-size version) آن را از فلیکر دانلود کنید، می توانید جزئیات بیشتری درباره مدل دوربین، تنظیمات آن و حتی برنامه ای که برای ویرایش عکس به کار رفته، پیدا کنید.
چگونه اطلاعات شخصی و مکان را از عکس های دیجیتال پاک کنیم - لوگکت
این اطلاعات در هر عکس دیجیتالی، به شکل تگ های EXIF ذخیره می شوند و به راحتی توسط ویندوز اکسپلورر و بسیاری از برنامه های ابتدایی ویرایش عکس، قابل استخراج هستند. در مورد دوربین های دارای GPS و تلفن های همراه هم، این تگ ها حتی می توانند شامل طول و عرض جغرافیایی محل عکاسی باشند.
چگونه این اطلاعات را از روی عکس پاک کنیم؟
اگر قصد دارید که عکس های تان را از طریق ایمیل یا سایت هایی مانند تامبلر و فلیکر با دیگران به اشتراک بگذارید، شاید بهتر باشد که قبل از این کار، اطلاعات دوربین و محل عکاسی را از آنها حذف کنید.
برای این کار، در ویندوز می توانید از کمک برنامه رایگان و ساده QuickFix بهره ببرید. بعد از نصب برنامه، تنها کافی است عکس ها را به درون پنجره برنامه کشیده و رها کنید. سپس دکمه Clean Metadata را بزنید تا تمامی اطلاعات قابل شناسایی آن حذف شوند. البته این نرم افزار نسخه جدیدی از فایل شما می سازد و نتیجه را بر روی عکس اصلی دوباره نویسی نمی کند.
این برنامه نه تنها اطلاعات EXIF و موقعیت مکانی جی پی اس را از روی عکس های شما پاک می کند، بلکه تگ های IPTC و XMP عکس را هم که ممکن است توسط برنامه های ویرایش عکس اضافه شده باشند، حذف می نماید.
همچنین مایکروسافت ابزار رایگانی بنام Pro Photo Tools را تولید کرده که علاوه بر حذف اطلاعات متادیتا و موقعیت مکانی از عکس ها، امکان ویرایش این اطلاعات را هم در اختیارتان می گذارد.
یک راه جایگزین برای حذف اطلاعات EXIF
اگر عکس هایی که نیاز به حذف اطلاعات آنها است، در یک پوشه قرار دارند، در ویندوز به راحتی می توانید بودن استفاده از برنامه خاصی، اطلاعات را از یک یا چند عکس پاک کنید. همه عکس ها را انتخاب کنید، راست کلیک کنید. آنگاه عبارت Properties را انتخاب کنید. حال حال تب Details را انتخاب کرده و بر روی لینک Remove Properties and Personal Information کلیک کنید. در صفحه بعدی امکان حذف انواع مختلفی از متادیتاهای ذخیره شده درون عکس، در اختیار شما قرار می گیرد. به همین راحتی.
حذف اطلاعات عکس در سیستم عامل مک
در سیستم عامل مک هم ابزارهای رایگان فراوانی برای این کار وجود دارند. برنامه IMT Exif Remover به طور اختصاصی برای حذف اطلاعات EXIF فایل های jpg در مک ساخته شده است. این برنامه با سیستم عامل های مک او اس ایکس ۱۰.۵ به بالا قابل استفاده است.
برنامه SmallImage هم توانایی حذف این اطلاعات را دارد. البته این برنامه تنها برای این کار طراحی نشده است و کاربردهای جالب دیگری چون تغییر اندازه عکس، فشرده سازی و کم کردن حجم عکس و حذف برنامه های ویرایش عکس را هم دارد.
چگونه اطلاعات شخصی و مکان را از عکس های دیجیتال پاک کنیم - لوگکت


ادامه مطلب

سرچشمه : نگهبان


منتشر شده بوسیله سرویس خودکار 'شبکه انتشار' لوگکت

Similar Threads: