آه، سختدیسکها (هارددرایوها)، چه راه درازی را پیمودهاید. باورکردنی نیست که تنها ۳۰ سال پیش بالاترین توان قابل ذخیره شما ۵ مگابایت اطلاعات بود و یک کنترلکننده کاملا جداگانه آن را اداره میکرد! ولی، این تکنولوژی برای شماست. تکنولوژی به صورت خطی رشد نمیکند، بلکه رشد آن تصاعدیست، و تماشای این رشد یکی از چیزهای مورد علاقه ماست. با در نظر داشتن چنین واقعیتی، ما روند تکامل حافظه رومیزی را، در قالب تصویری، به شما تقدیم میکنیم. لذت ببرید!

تکامل حافظه کامپیوترهای شخصی

۱۸ مرحله کلیدی در تکامل ایجاد هارد درایوها (Desktop) - لوگکت

RAMAC 305 (1956): واضح است که این حافظه در یک کامپیوتر شخصی به کار نرفته بود، ولی عمدتا گفته میشود که RAMAC 305 اولین هارددرایو جهان بود.۱۸ مرحله کلیدی در تکامل ایجاد هارد درایوها (Desktop) - لوگکتShugart ST506 (۱۹۸۰): نخستین هارددرایوی که برای میکروکامپیوترها ساخته شد و حجم عظیم ۵مگابایتی را ذخیره میکرد. سرعت چرخش آن ۳۶۰۰ دور بر دقیقه بود و زمان جستجوی آن در مدل دوصفحهایاش ۸۵ میلیثانیه بود. بر خلاف هارددرایوهای مدرن که کارت کنترلکننده دیسک داشتند، کنترلرهای ST506 جدا بودند. پنج سال طول کشید تا این تلفیق انجام شود. Shugart که نام خود را از Al Shugart گرفته بود سرانجام به سیگیت (Seagate) تبدیل شد.۱۸ مرحله کلیدی در تکامل ایجاد هارد درایوها (Desktop) - لوگکتحافظه ST412 کمپانی Shugart (1981): حافظه ۱۰مگابایتی ST412 درایو استاندارد در کامپیوتر شخصی XT کمپانی IBM بود که در سال ۱۹۸۳ عرضه شد. این حافظه مدل ارتقایافتهای از حافظه ST506 اولیه بود. نرخ تبادل داده اسمی در ST412 برابر ۵mb/s و نرخ MTBF (زمان متوسط بین نقایص) در آن ۱۱۰۰۰ ساعت بود.۱۸ مرحله کلیدی در تکامل ایجاد هارد درایوها (Desktop) - لوگکتدر سال ۱۹۸۳ حافظه Rodime با خلق نخستین هارددرایو سه و نیم اینچی عرضه شد.۱۸ مرحله کلیدی در تکامل ایجاد هارد درایوها (Desktop) - لوگکتهارددرایو Hardcard کمپانی کوانتوم (۱۹۸۵): رابط SCSI که به تازگی پا به عرصه وجود گذاشته بود بیدرنگ توسط بسیاری از کمپانیهای سازنده کامپیوتر به خدمت گرفته شد که کمپانی اَپل مشهورترین آنها بود.۱۸ مرحله کلیدی در تکامل ایجاد هارد درایوها (Desktop) - لوگکت(1986): کمپانی Conner یک درایو سه و نیم اینچی عرضه کرد که ارتفاع آن یک اینچ بود. احتمالا ضریب شکل (form factor) کامپیوترهای امروزی از آن الهام گرفته است.

۱۸ مرحله کلیدی در تکامل ایجاد هارد درایوها (Desktop) - لوگکت(1986): رابط SCSI که به تازگی پا به عرصه وجود گذاشته بود بیدرنگ توسط بسیاری از کمپانیهای سازنده کامپیوتر به خدمت گرفته شد که کمپانی اَپل مشهورترین آنها بود.

۱۸ مرحله کلیدی در تکامل ایجاد هارد درایوها (Desktop) - لوگکتهارددرایو WD1000JB کمپانی وسترن دیجیتال (۲۰۰۱): وسترن دیجیتال نبرد در حوزه حافظههای میانی را با عرضه مدلهای “Jumbo Buffer” با حافظه پنهان (cache) 8مگابایتی در هاردرایو ۱۰۰ گیگابایتی WD1000JB شعلهور کرد. درایوهای مصرفکننده معمول در آن زمان دارای حافظه پنهان ۲مگابایتی بودند.

۱۸ مرحله کلیدی در تکامل ایجاد هارد درایوها (Desktop) - لوگکتساتا (۲۰۰۲): در سال ۲۰۰۲، ساتا توانست بزرگترین تغییر در رابطهای درایو کامپیوترهای شخصی را در درازمدت عرضه کند. ساتا (ابتدائا با سرعت ۱۵۰ MB/s) با کنار زدن ATA100 (و ATA133) با موفقیت به رابط استاندارد برای کامپیوترهای شخصی تبدیل شد.

۱۸ مرحله کلیدی در تکامل ایجاد هارد درایوها (Desktop) - لوگکتهارددرایو ۳۶۰گیگابایتی Raptor کمپانی وسترن دیجیتال (۲۰۰۳): وسترن دیجیتال با عرضه درایو ۱۰۰۰۰ دور بر دقیقه که مصرفکنندگان را هدف قرار داده بود نخستین قدم را در جهت جلب رضایت علاقهمندان برداشت. حافظه ۳۶۰گیگابایتی Raptor با استفاده از رابط ساتا به روند موفق و محبوب خود ادامه داد تا اینکه در سایه درایوهای مقرون به صرفه SSD قرار گرفت.

۱۸ مرحله کلیدی در تکامل ایجاد هارد درایوها (Desktop) - لوگکتسیگیت ۷۵۰ (سال ۲۰۰۶): سیگیت سطح نبرد حافظهها را با ارائه نخستین هارددرایو ۷۵۰گیگابایتی یک پله دیگر بالاتر برد.

۱۸ مرحله کلیدی در تکامل ایجاد هارد درایوها (Desktop) - لوگکتحافظه Deskstar 7K1000 کمپانی هیتاچی (۲۰۰۷): اعداد رُند محبوب هستند و شکستن سد ۱۰۰۰گیگاباتی نبرد حافظهها را در مرحلهای متمایز از دیگر مراحل قرار داد.

۱۸ مرحله کلیدی در تکامل ایجاد هارد درایوها (Desktop) - لوگکتحافظه Barracuda 7200.11 (2008): کمپانی سیگیت اولین هارددرایو یک و نیم ترابایتی را عرضه نمود.

۱۸ مرحله کلیدی در تکامل ایجاد هارد درایوها (Desktop) - لوگکتحافظه Caviar Green 2 ترابایتی وسترن دیجیتال (۲۰۰۹): کمپانی وسترن دیجیتال نخستین هارددرایو ۲ ترابایتی را عرضه نمود.

۱۸ مرحله کلیدی در تکامل ایجاد هارد درایوها (Desktop) - لوگکت
حافظه Caviar Green 3ترابایتی وسترن دیجیتال (۲۰۱۰): نبرد حافظهها به سرعت از سد ۲ترابایت گذشت ولی فقط جدیدترین کامپوترهای دارای رابط میان افزار توسعه پذیر یکپارچه (UEFI) و سیستمهای عامل ۶۴بیتی قادر به کار با آنها بودند.

۱۸ مرحله کلیدی در تکامل ایجاد هارد درایوها (Desktop) - لوگکتاین حافظه نه اولین درایو دو و نیم اینچی ساتا در بازار بود و نه بالاترین سرعت نوشتن را داشت. ولی برای مدتها مناسبترین مدل SSD بود. این هارددرایو با سرعت خواندن ۲۲MB/s در عین سرعت نوشتن ۶۵MB/s هیچ یک از خصوصیات نامطلوب شایع در میان SSDهای اولیه را نداشت.

۱۸ مرحله کلیدی در تکامل ایجاد هارد درایوها (Desktop) - لوگکتدرایوهای دارای کنترلر Indilinx Barefoot در اواسط سال ۲۰۰۹ ظهور پیدا کردند که سرعت بیش از ۱۷۵MB/s، پشتیبانی از TRIM، و عملکردی باثبات را ارائه مینمودند. درایوهای Barefoot مانند Torqxکمپانی پاتریوت در بازار میدانداری میکردند تا اینکه کنترلر SF-1200 سندفورس عرضه شد.

۱۸ مرحله کلیدی در تکامل ایجاد هارد درایوها (Desktop) - لوگکتدر سال ۲۰۱۰، کمپانی سندفورس حرکت مخفیانه را کنار گذاشت و کنترلر SF-1200 را عرضه نمود که قابل استفاده با همه حافظههای NAND flash است، حافظه پنهان آنبورد خودش را دارد (بدون DRAM!) و سرعت خواندن و نوشتن آن ۲۰۰MB/s میباشد که با سرعتهای تصادفی بالای ۴KB همراه شده است. اگرچه درایوهای Barefoot همچنان فروش بالایی دارند، ولی کنترلر نسل اول سندفورس تقریبا تجهیزکننده همه درایوهای بزرگ سال ۲۰۱۰ بود.

منبع:maximumpc
ادامه مطلب

سرچشمه : گویا ای تی


منتشر شده بوسیله سرویس خودکار 'شبکه انتشار' لوگکت

Similar Threads: