سطح بندی مطلب:
مقدماتی
یک گام مهم برای امنیت بیشتر در فیسبوک: HTTPS در همه جا - LOGECT Publisher
فیس بوک به رغم تعداد زیاد کاربران، همواره پذیرای انتقاد های پی در در خصوص عدم رعایت حریم شخصی کاربران، بوده است. اما هر بار سعی کرده با رفع این مشکلات کاربران و منتقدینش را راضی نگه دارد. این بار فیس بوک در بلاگش خبر داده که به زودی امکان مرور کلیه بخش های این سایت با پروتکل امن SSL را ممکن می سازد تا اطلاعات در میانه مسیر غیرقابل دسترس شوند. و این یعنی افزایش بیشتر و بیشتر امنیت و حفظ حریم کاربران.

همانطور که احتمالاً می دانید، SSL یک پروتکل امن ارتباطی است که ارتباطی امن بین مرورگر و سرور برقرار می کند. ارتباطی رمز شده که نسبت به HTTP از امنیت بیشتری برخوردار است. برای اطلاعات بیشتر در مورد HTTPS می توانید به مطلب زیر مراجعه نمایید:

اس اس ال چیست و چرا توجه به آن بسیار مهم است؟
اگر به یاد داشته باشید، سال گذشته جیمیل HTTPS را به صورت پیش فرض برای کاربران فعال کرد تا کاربرانی که سهواً این قابلیت را بر روی صندوق پست الکترونیکی جیمیل شان فعال نکرده اند، به طور خودکار از آن بهره مند شوند. که نشان از اهمیت دادن گوگل به امنیت کاربران است.


حالا فیس بوک می خواهد اجازه استفاده کاربران از HTTPS را در تمامی صفحات و مرورهای سایت خود، بدهد. در حال حاضر تنها صفحه ورود در فیس بوک که در آن اطلاعات نام کاربری و رمز عبور برای سایت ارسال می شود، از اس اس ال استفاده می کند. امنیت این صفحه نیز بخاطر افزایش امنیت کاربرانی که در محیط های عمومی و به صورت بی سیم به اینترنت متصل هستند فعال شده است تا از دسترسی های غیر مجاز به اطلاعات ورود کاربران جلوگیری شود. اما فیس بوک قصد دارد امنیت را برای کاربرانش بیشتر و بیشتر کند.

یک گام مهم برای امنیت بیشتر در فیسبوک: HTTPS در همه جا - LOGECT Publisher

بدین ترتیب کاربران فیس بوک می توانند به زودی با اعمال تغییر در امنیت حساب کاربری شان امکان مرور صفحات به صورت HTTPS را علاوه بر صفحه ورود به فیس بوک، داشته باشند. این خصوصیت افزایش امنیت حریم شخصی کاربران و همچنین کاهش شدید احتمال دسترسی سایرین به اطلاعات کاربران را به همراه خواهد داشت که خصوصیاتی مطلوب به شمار می روند.

فیس بوک از ۲۶ ژانویه (۶ بهمن) خبر شروع به کار بر روی این قابلیت را در --بلاگش (http://blog.facebook.com/) اطلاع داده است و از قرار معلوم به زودی برای کاربران قابل دسترس خواهد بود. تنها بعضی از اپلیکشن های این سایت HTTPS را پشتیبانی نمی کنند که فیس بوک قول داده روی آنها نیز کار کند تا به زودی این قابلیت را برای همه صفحات در دسترس کاربران قرار دهد.

برای استفاده از این قابلیت می توانید پس از ورود در فیس بوک به Account Settings مراجعه کرده و در بخش Account Security گزینه اول (Browse Facebook on a secure connection(https) whenever possible) را تیک بزنید. البته شاید هم اکنون این گزینه را در حساب کاربری تان نبینید. فیسبوک اعلام کرده این امکان طی چند هفته آینده در اختیار همه کاربران به تدریج قرار می گیرد.

یک گام مهم برای امنیت بیشتر در فیسبوک: HTTPS در همه جا - LOGECT Publisher

لازم به ذکر است سرعت باز شدن صفحات در حالت HTTPS کمتر است، اما در صورت استفاده از این پروتکل می توانید مطمئن باشید که از شر خطرات و احتمال دسترسی سایرین به اطلاعاتتان در طول مسیر تبادل داده در امان هستید.


احراز هویت هوشمند فیس بوک (Social Authentication)

اغلب سایت ها برای احراز هوبت کاربر و یا جلوگیری از ورود روبات ها از کپچا (Captcha) استفاده می کنند. کپچا ها عباراتی هستند که به صورت تصویری تصادفی به کاربر نمایش داده می شوند. کاربر برای تایید هویت انسانی باید متنی که در تصویر وجود دارد را به طور صحیح و کامل در کادر مربوطه تایپ کند.

یک گام مهم برای امنیت بیشتر در فیسبوک: HTTPS در همه جا - LOGECT Publisher

اما فیس بوک برای تایید هویت افراد، به جای کپچا تصاویری از دوستان شما را برایتان به نمایش در می آورد. سپس شما موظفید برای تایید هویت خود از میان گزینه های فیس بوک گزینه صحیح که نام درست دوستتان است، انتخاب کنید. بدین ترتیب با شناسایی صحیح چند دوست می توانید البته این شناسایی بیشتر برای تصدیق کاربر در مواردی همچون فراموش کردن رمز عبور و در خواست مجدد آن و همچنین درخواست پاکسازی حساب از شما پرسیده می شود که فیس بوک از اینکه شخص مورد نظر خود شما هستید که چنین درخواست هایی دارید، به شما نمایش داده می شود.

یک گام مهم برای امنیت بیشتر در فیسبوک: HTTPS در همه جا - LOGECT Publisher

یک گام مهم برای امنیت بیشتر در فیسبوک: HTTPS در همه جا - LOGECT Publisher

Read more (locally) ...


Partner : Negahbaan

--------------------------------------------------

LOGECT Publisher Network™ (beta) is a Service that allows others to publish their syndicated content by RSS Feeds.

Similar Threads: