سطح بندی مطلب:
مقدماتی
مشاهده اطلاعات امنیتی صفحات وب با کمک فایرفاکس - LOGECT Publisher
استفاده از اینترنت برای بسیاری از ما خوشایند و کاربردی است. جستجوی اطلاعات و گاهی سرگرمی های اینترنتی از کاربردهای اینترنت هستند. در کنار این سرگرمی ها و وقت گذرانی ها، صفحاتی هم هستند که بدون جلب توجه ما، در حال دسترسی به اطلاعات ما و یا دزدیدن شان هستند. پس لازم است از ابزارها و یا ترفندهایی برای شناسایی و مقابله با آنها استفاده کنیم.
به این منظور قبلاً ابزارهایی همچون AVG LinkScanner را به شما معرفی کرده ایم.


معرفی AVG LinkScanner: چگونه هنگام وبگردی از شر ویروس ها در امان باشیم؟ (ویندوز و مک)
چگونه با فایرفاکس اطلاعات امنیتی یک صفحه را مشاهده نماییم؟
برای شروع فایرفاکس خود را باز کنید و یک صفحه وب را در مرورگر خود باز نمایید. در اینجا به عنوان مثال صفحه اصلی Amazon را با آدرس www.amazon.com باز می کنیم.
پس از اینکه سایت به طور کامل باز شد، از منوی Tools گزینه Page Info را کلیک کنید.


مشاهده اطلاعات امنیتی صفحات وب با کمک فایرفاکس - LOGECT Publisher

پس از کلیک بر این منو، پنجره PageInfo برای شما باز می شود و می توانید اطلاعات را مشاهده نمایید. در این پنجره، تب Security را کلیک کنید. در این صفحه شما می توانید اطلاعات امنیت صفحه مورد نظر را مشاهده نمایید.


مشاهده اطلاعات امنیتی صفحات وب با کمک فایرفاکس - LOGECT Publisher

همانطور که مشاهده می کنید، اطلاعات این صفحه به سه قسمت تقسیم شده اند که به شرح آنها می پردازیم.
در قسمت اول، Web Site Identity (اطلاعات شناسایی صفحه وب) قرار دارد که این اطلاعات را شامل می شود:
Web Site: در این قسمت آدرس سایتی که در حال مشاهده اطلاعات آن هستید، نمایان می شود. این آدرس بسته به اینکه در کدام پنجره و کدام تب از فایرفاکس، اقدام به فراخوانی PageInfo از منوی Tools کرده باشید، متفاوت است.
Owner: در این قسمت اطلاعاتی در رابطه با صاحب یا صاحبان وب سایت مورد نظر قرار می گیرد. البته به طور معمول و به دلایل امنیتی ای که صاحبان وب سایت ها رعایت می کنند، اطلاعات صاحبان وب سایت مربوطه قابل رویت نیستند.
Verified By: این قسمت نیز به دلایل ذکر شده، توسط بسیاری از وب مستر ها و صاحبان وب سایت ها، برای عموم مسدود می شود. اگر سایت مربوطه به اندازه کافی شناخته شده باشد و از طرف افراد یا سازمان های مشخصی تصدیق شود، اطلاعاتی از تصدیق کنندگان در این قسمت قابل مشاهده است.
دومین قسمتی که در تب Security از پنجره Page Info قابل رویت است، Privacy and History می باشد که شامل این قسمت ها می گردد:

Have I visited this website before today?: چنانچه سایت مورد نظر را قبلاً در فایرفاکس باز کرده باشید، این گزینه Yes را نشان خواهد داد. با این وجود در صورتی که تاریخچه فایرفاکس خود را پاک کنید و یا فایرفاکس را طوری تنظیم کرده باشید که با هر بار بسته شدن، به صورت خودکار تاریخچه اش را خذف نماید، این گزینه No را نشان خواهد داد.
درباره تنظیم فایرفاکس جهت حذف خودکار تاریخچه وبگردی، این مطلب توصیه می شود:


پاکسازی خودکار تاریخچه فایرفاکس با هر بار بستن آن
Is this web site storing information (Cookies) on my computer?: این گزینه نشان می دهد که سایت مورد نظر کوکی هایی را بر روی کامپیوتر شما ذخیره می کند یا خیر. دقت کنید که اکثر سایت های بزرگ و یا سایت های مدیریت محتوا (همچون وردپرس یا بلاگر) برای افزایش قابلیت هایشان، به هنگام استفاده، از طریق مرورگر کوکی هایی را بر روی کامپیوتر کاربر ذخیره می کنند. در صورتی که پاسخ این گزینه Yes باشد، می توانید با کلیک بر کلید View Cookies، این کوکی ها را مشاهده نمایید.


مشاهده اطلاعات امنیتی صفحات وب با کمک فایرفاکس - LOGECT Publisher

Have I saved any passwords for this web site?: در صورتی که پاسخ این سوال Yes باشد، مشخص است که رمز یا رمزهای عبوری در این سایت وارد کرده اید که توسط فایرفاکس ذخیره شده اند. در این صورت می توانید با کلیک بر View Saved Passwords این پسورد ها را مشاهده نمایید.
سومین قسمت در این تب، Technical Details (اطلاعات فنی) در مورد سایت مربوطه را نمایان می کند. در این قسمت مهمترین اطلاعات مربوط به نوع رمزگذاری وب سایت مزبور، قابل رویت است. اگر صفحه رمز گذاری شده باشد در اینجا می توان اطلاعات مربوط به آن را مشاهده کرد و اگر هم رمزگذاری شده نباشد، مطابق تصویر در توضیحات مربوطه، این مورد مشخص است.
باید دقت داشته باشید، در صورتی که صفحه مورد نظر شما، با هر یک از روش ها، رمزگذاری شده باشد، دلیل نمی شود که تمام صفحات آن نیز رمزگذاری شده باشند. عکس این قضیه نیز صادق است.
برای مثال صفحه اصلی سایت Amazon با آدرس amazon.com از SSL استفاده نمی کند. چرا که اطلاعاتی که در این صفحه نمایش داده می شوند، از حساسیت بالایی برخوردار نیستند و نیازی به رمزگذاری آنها نیست. اما سایر صفحات، همچون صفحاتی که اطلاعات کارت های اعتباری در آنها وارد می شود، نیاز به رمزگذاری دارند و در حالت Https باز می شوند. پس این مشخص می کند که در صورتی که صفحه یا صفحاتی از یک سایت از Https استفاده نمی کنند، به این معنی نیست که تمام صفحات نیز رمزگذاری نمی شوند.


اس اس ال چیست و چرا توجه به آن بسیار مهم است؟
در این صورت برای اینکه تمام صفحات آن سایت نیز رمزگذاری شده در اختیار شما قرار گیرند، استفاده از افزونه Https EveryWhere توصیه می شود. برای اطلاعات بیشتر به مطلب زیر مراجعه نمایید:


وبگردی امن تر با افزونه Https EveryWhere فایرفاکس
به هنگام مرور یک صفحه وب، اطلاعاتی در نوار آدرس (Address Bar) مرورگر قابل رویت است در صورت مرور صفحات رمزگذاری شده آن را به صورت Https به شما نمایش می دهند. مطالعه مطلب زیر در شناسایی صفحات امن و همچنین سایر مشخصات یک سایت از طریق نوار آدرس، به شما کمک می کند:


آیا شما هنگام وبگردی مراقب نوار آدرس هستند؟
***

استفاده از قابلیت Page Info در فایرفاکس به ما کمک می کند که از اطلاعات کلی امنیتی و هویتی یک صفحه آگاه شویم. با استفاده از این اطلاعات از وضعیت ذخیره سازی کوکی ها، تاریخچه مرور سایت مورد نظر و همچنین استفاده یا عدم استفاده از SSL در صفحه مورد نظر آگاه می شویم. گاهی اوقات بد نیست که حواستان به این لایه های پنهان صفحات وب باشد...

مشاهده اطلاعات امنیتی صفحات وب با کمک فایرفاکس - LOGECT Publisher

Read more (locally) ...


Partner : Negahbaan

--------------------------------------------------

LOGECT Publisher Network™ (beta) is a Service that allows others to publish their syndicated content by RSS Feeds.

Similar Threads: