هر سال 48 درصد از حافظه های ذخیره سازی استاتیک یا SMB در سراسر جهان به بدافزار ها آلوده می گردند، که یک سوم از این آلودگی ها توسط کرم هایی بوده که از طریق درگاه یواس بی گسترش یافته اند. بخش تحقیقات ضدبدافراری آزمایشگاه های امنیتی پاندا اعلام کرد بنا به یافته های این بخش، در سال 2010 ، 25 درصد کرم های رایانه ای جدید به طور خاص به شیوه ای طراحی شده اند تا از طریق دستگاه های ذخیره سازی متصل به کامپیوتر منتقل و منتشر شوند.

این نوع تهدیدات می توانند خودشان را روی هر دستگاه قادر به ذخیره سازی اطلاعات مانند تلفن های همراه ، دیسک های سخت خارجی ، دی وی دی ها ، حافظه های فلش و پخش کننده های MP3 یا MP4 کپی کرده و سبب انتشار و آلودگی بیشتر گردند.

داده های منتشر شده از دومین شعبه بین المللی امنیتی پاندا در زمینه SMB ها (Static Memory Bus) نشان می دهد که این روش توزیع بسیار مؤثر است. با بررسی پاسخ ها و نتایجی که از بیش از 10470 شرکت در 20 کشور جهان بدست امده، روشن شد که برای حدود 48 درصد حافظه های ذخیره سازی استاتیک (به همراه بیش از 1000 رایانه) تایید شده که توسط برخی انواع نرم افزارهای مخرب در طی سال گذشته آلوده شده اند. علاوه بر این به اثبات رسید، 27 درصد پرسش شوندگان تایید کرده اند که منبع آلودگی یک دستگاه جانبی بوده که از طریق درگاه یواس بی به کامپیوتر متصل شده است.

به گفته لوئیس کارونز (Corrons)، مدیر فنی آزمایشگاه های پاندا (PandaLabs)، «در حال حاضر ، بسیاری از نرم افزارهای مخربِ در گردش، طراحی شده است تا از طریق این دستگاه ها منتشر شوند. کرم نه تنها خود را روی این نوع سخت افزارهای جانبی کپی می کند، بلکه به طور خودکار زمانی که دستگاه از طریق درگاه یو اس بی به یک کامپیوتر متصل می شود اجرا می شود که عملا سیستم را بدون اینکه کاربر قربانی متوجه کوچکترین چیزی شود آلوده می کند.

این مسئله مشترکی بوده که در بسیاری از آلودگی هایی که در سال جاری رخ داده مشاهده شده، از جمله توزیع نرم افزار های مخرب Mariposa و وودافون که در نقش botnet عمل می کردند» (botnet اصطلاحا به عامل نرم افزاری یا روبات رایانه ای گفته می شود که به صورت خودکار و خودگردان در رایانه اجرا می شود و معمولا برای بدافزارها به کار برده می شود)

تا پیش از این، الودگی از طریق حافظه های فلش به مراتب کمتر از آلودگی هایی بود که از طریق ایمیل گسترش می یافته اند، اما این گزارش نشان می دهد که آلودگی از طریق درگاه یو اس بی نیز روند رو به رشدی داشته.

کارونز در ادامه می افزاید: «در حال حاضر بسیاری از دستگاه های دیجیتال موجود در بازار قابلیت اتصال به کامپیوتر از طریق پورت یواس بی را دارند مانند: دوربین های دیجیتال، تلفن های همراه ، و پخش کننده های MP3 یا MP4. به وضوح مشخص است که استفاده از درگاه یو اس بی برای کاربران بسیار مناسب و عادی شده است، اما از آنجایی که تمام این وسایل دارای کارت حافظه یا حافظه داخلی می باشند، این امکان وجود دارد که تلفن همراه شما حامل یک ویروس باشد بدون اینکه حتی از این مسئله مطلع باشید!»

کرم چگونه عمل می کند؟
روز به روز بر میزان نرم افزارهای مخربی که مانند کرم خطرناک Conficker از طریق دستگاه های قابل حمل و درایوهایی مانند مموری استیک، پخش کننده های MP3 و دوربینهای دیجیتال گسترش می یابند، افزوده می شود. روش اولیه استفاده شده در این کرم ها به شرح زیر است: به طور معمول ویندوز از فایل autorun.inf در این درایوها یا وسایل استفاده می کند تا هر زمان که کاربر آنها را به کامپیوتر متصل می کند با نمایش یک پنجره به کاربر اعمال انتخابی مانند باز کردن پنجره محتویات یا فرمت کردن حافظه یا دانلود عکس ها از ان را نمایش دهد. این فایل که در پوشه ریشه دستگاه قرار دارد، گزینه ای برای اجرای خودکار بخشی از محتوای موجود در دستگاه که بر روی کامپیوتر قابل دانلود است ارائه می دهد.

اطلاعات بیشتر:

کرم کامپیوتری چیست و چگونه به کامپیوتر آسیب می زند؟
با تغییر autorun.inf با دستورات خاص، کلاهبرداران سایبری می توانند سبب ذخیره سازی بد افزار خود بر روی درایو یواس بی گشته تا زمانی که دستگاه متصل به یک کامپیوتر می شود به طور خودکار بدافزار اجرا شده، و در نتیجه کامپیوتر هدف بلافاصله پس از اتصال حافظه به آن و باز کردن حافظه آلوده گردد.

برای جلوگیری از این نوع آلودگی، شرکت امنیتی پاندا نسخه ای از نرم افزار امنیتی به نام USB Vaccine را توسعه داده است که یک محصول کاملا رایگان است که دو لایه حفاظت پیشگیرانه، غیر فعال کردن ویژگی های اتوران بر روی کامپیوترها و همچنین روی درایوهای USB و دیگر دستگاه ها ارائه می کند و شما قبلا در نگهبان با آن آشنا شده اید.

لوئیز کارونز (مدیر فنی آزمایشگاه های پاندا) درباره این نرم افزار رایگان این چنین توضیح می دهد: « از آنجا که هیچ راه ساده ای برای غیرفعال کردن قابلیت اتوران در ویندوز وجود ندارد ، برنامه ما یک ابزار بسیار مفید است که باعث حفاظت موثر و در عین حال ساده از کاربران شده و سطح بالایی از امنیت و اطمینان در برابر آلوده شدن از طریق درایوها و دستگاه های قابل حمل ارائه می دهد.»

برای اطلاعات بیشتر و دانلود رایگان برنامه «کارت واکسن پاندا» این مطلب نگهبان را از دست ندهید:

واکسن USB پاندا کامپیوترها را در برابر ویروس های Autorun محافظت می کندکمی درباره شرکت امنیتی پاندا
شرکت امنیتی پاندا (Panda Security) که از ان به عنوان پیشرو در ارائه راه حل های امنیتی مبتنی بر محاسبات ابری در سطح جهان یاد می شود در سال 1990 بنا نهاده شد. محصولات این شرکت به بیش از 23 زبان مختلف ارائه شده و میلیون ها نفر کاربر در بیش از 195 کشور جهان دارند. شرکت امنیتی پاندا اولین شرکت امنیتی فناوری اطلاعات (IT) بود که به استفاده از قدرت محاسبات ابری با استفاده از تکنولوژی هوش جمعی (Collective Intelligence) پرداخت. این مدل امنیتی ابتکاری میتواند به صورت خودکار هزاران نمونه بدافزار جدید را هر روز طبقه بندی و تجزیه و تحلیل کند، که تضمین بسیار مطمئنی برای مشتریان اعم از شرکت ها و کاربران خانگی به منظور محافظت موثر در برابر تهدیدات اینترنتی با حداقل تاثیر روی عملکرد سیستم های رایانه ای انان می باشد. شرکت امنیتی پاندا دارای 56 دفتر و شعبه در سراسر جهان است که دفتر مرکزی آن در فلوریدای آمریکا واقع شده و مقر اروپایی این شرکت نیز در اسپانیاست. برای اطلاعات بیشتر در مورد پاندا به وب سایت رسمی شرکت به نشانی زیر مراجعه کنید:

http://www.pandasecurity.com/

25 درصد از کرم های جدید از طریق USB ، پخش شده اند - LOGECT Publisher

Read more (locally) ...


Partner : Negahbaan

--------------------------------------------------

LOGECT Publisher Network™ (beta) is a Service that allows others to publish their syndicated content by RSS Feeds.